חוק הנוער- טיפול והשגחה

עודכן: 13 בנוב׳ 2020חוק הנוער טיפול והשגחה, תש"ך- 1960 חוקק בהוראה רשמית מחייבת המפרטת כיצד יש לטפל ולהשגיח על אותם קטינים נזקקים בעלי קשיים במשפחה.


רובנו לא מודעים לסוגיה כי מלבד סמכותו של בית המשפט לנוער/ בית המשפט לענייני המשפחה גם בידו של עובד סוציאלי בכיר יש את הסמכות להוציא קטין מביתו וממשמורת הוריו באופן מיידי.

תחילה נעמוד על ההגדרה מי הם אותם קטינים נזקקים?

החוק מגדיר קטין "נזקק" במידה ומתקיים אחד מהתנאים הבאים:

  • אין אדם מבוגר שישמש לו כאפוטרופוס.

  • האפוטרופוס אינו מסוגל לטפל בקטין ולהשגיח עליו או שהוא מזניח את תפקידו כמטפל ומשגיח.

  • הקטין עבר על החוק ולא החל נגדו הליך פלילי.

  • הקטין נמצא משוטט, מקבץ נדבות או עוסק ברוכלות, בניגוד לחוק עבודת הנוער, תשי"ג- 1953.

  • הקטין נתון להשפעה רעה או חי בסביבה קשת יום המתבצעות בה עבירות רבות.

  • שלומו הנפשי או הגופני של הקטין נפגע או נמצא בסכנה מכל סיבה שהיא.

  • הקטין נולד כשהוא סובל מתסמונת חסר בסם(סינדרום גמילה).

הכלים הנעמדים לרשות הרווחה הם:


צווי השגחה ונזקקות:

זהו מצב שאותו קטין מוגדר עפ"י החוק כ" קטין נזקק" העונה על אחד מהתנאים לעיל ובעקבות חוק הנוער- טיפול והשגחה כאשר קטין נצפה כמי שסובל מהזנחה ו/או מצוקה או נזקק להשגחה והוצאה ממשמורת יוצא מחזקת הוריו הטבעיים לטיפול בידי רשויות הרווחה במסגרת צו נזקקות בית המשפט לנוער/ בית המשפט לענייני משפחה,

במקרים רבים התקבלה החלטה אשר לא אבל בחפו של ההורה/ הקטין וכאן משרדנו נכנס לתמונה על מנת להצליח למנוע את הוצאת הקטינים מחזקת הוריהם ולפעול לביטול צווי הנזקקות.

צווי חירום להוצאה מידית ממשמורת:

זהו מצב בו קטין נחזה כנמצא בסכנה או תחת הזנחה ובמצב זה עלול להינתן צו חירום המקנה הוצאה מידית ממשמורת ההורים למסגרת אשר תבחן תוך מתן התחשבות ב"טובת הילד" העלולה להיות למרכז קלט חירום, למשפחה אומנת זמנית או לחזקת בן משפחה של הקטין.

משרדנו מתמחה בחוק הנוער- טיפול והשגחה הפועל לליווי בוועדות החלטה ברשויות הרווחה .


ליווי בוועדות החלטה ברשויות הרווחה :

בראש ובראשונה כאשר הוזמנתם לוועדה מסוג זה, פנו מייד לעורך דין שייצג אותכם. ועדת התכנון הינה צומת דרכים חשובה ומכרעת בגורל עתיד הקטין לרבות צו נזקקות, הוצאת הקטין למסגרת חוץ ביתית ועוד.


ליווי בהליך השבת קטינים שהוצאו ממשמורת הוריהם הטבעיים:

הוצאת קטין מחזקת הוריו הטבעיים הינה טראומה קשה הן לקטין והן להורה, אך לצערנו ישנם מקרים בהם אין מין הנמנע ו"טובת הקטין" עומדת בפני החלטת בית המשפט אשר נאלץ להוציא את הקטין למסגרת חוץ ביתית הנחוצה למען שמירה על ביטחונו, אך מנגד ישנם מצבים בהם הקטין נקלע למצב אשר אותו קטין הוצא מחזקת הוריו האפוטרופוסים שלא בצדק או במצב שהמערכות המשפטיות והטיפוליות הדואגות לרווחת הקטין לא פעלו בכל האלטרנטיביות על מנת למנוע את הוצאת הקטין ממשמורת בית הוריו ומשרדנו פועל במטרה להשיב את הקטינים להוריהם האפוטרופוסים במתן ליווי צמוד בהליך השבת הקטינים שהוצאו ממשמורת הוריהם הטבעיים.

אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ משפטי.

יצירת קשר

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם. אנו זמינים באמצעים הבאים:

אהוד גרבר, עו"ד

שד' פלי"ם 16, חיפה 3309523

טלפון: 054-6117887

פקס: 077-4704217

45 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול