מהי בקשה ליישוב סכסוך?למאבקים משפטיים בין בני משפחה יכולה להיות השפעה הרסנית, זאת מכיוון שהצדדים לסכסוך הם קרובי משפחה ולכן ההליך המשפטי יהיה תמיד מלווה באמוציות רבות המשפיעות על אופן קבלת ההחלטות של בעלי הדין, חשוב לזכור כי לצד בני הזוג ישנם לעיתים גם ילדים בתמונה אשר עבורם הליך ההתדיינות בין הוריהם יכול לגרום לפגיעה בביטחונם ולתחושה שהקרקע נשמטת מתחת לרגליהם, משום כך על מנת להקל על סכסוכים משפטיים בין בני משפחה בכלל ועל הליכי גירושין בפרט נחקק הליך בקשה ליישוב סכסוך.

בני זוג המעוניינים להתגרש נדרשים להגיש בקשה "ליישוב סכסוך" לפי החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה- 2014 ביחידת הסיוע בבית המשפט לענייני משפחה בטרם הגשת תביעה בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.


מטרת החוק: ראשית כל, למנוע הסלמה ביחסי בני הזוג בעקבות מאבק משפטי ולשמור על רווחת הילדים על ידי חיוב בני הזוג ליישב את אותו סכסוך בכל הדרכים החלופיות על מנת ליצור בסיס רגוע ליישוב ההדורים ולכיבוד ההסכמים תוך התחשבות בטובת ילדיהם המשותפים. שנית, לאפשר לבני הזוג לסיים את הליך הגירושין באופן מהיר יותר, זול יותר, תוך צמצום העומס על בתי המשפט ובתי הדין.


הפרוצדורה של הליך יישוב הסכסוך ביחידת הסיוע:

מניסיוני האישי היות ובני הזוג המעוניינים להתגרש מגיעים עם מטענים, סערת רגשות, לחץ וחששות אני תמיד ממליץ עוד בטרם הגשת הבקשה ליישוב הסכסוך להגיע לפגישת ייעוץ על מנת להבין את תמונת המצב שאכן הגעתם להחלטה בלב שלם ובמידה ולא לבחון אלטרנטיביות חלופיות, לגבש עבורכם אסטרטגיה שתשיג את מטרותיכם ועל פי בחינת התמונה הכוללת לייעץ אילו תביעות יש להגיש ולאיזו ערכאה יש לפנות, חשוב לציין כי בניגוד לדעה הרווחת לא כל גבר צריך לפנות לבית הרבני ולא כל אישה צריכה לפנות לבית המשפט לענייני משפחה.

הבקשה ליישוב סכסוך תוגש באמצעות מילוי טופס בקשה ליישוב סכסוך על ידי המבקש או עורך הדין המייצג אותו, את הבקשה יש להפנות למזכירות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני שבתחום שיפוטו מצוי מקום המגורים המשותף של הצדדים.

לאחר הגשת הבקשה יופנו הצדדים ליחידת הסיוע שליד בית המשפט לענייניי משפחה או בית הדין הרבני, בהתאם לערכאה אליה הוגשה הבקשה ויפתח הליך מקדמי הנקרא פגישת מהו"ת- (מידע, היכרות ותיאום), על מנת ליישב את ההדורים ולהגיע להסכמות בדרך של גישור בין ארבע פגישות תוך ייעוץ, הדרכה וניסיון להגיע לפתרון והסכמות לרוב מול עובדים סוציאליים על מנת לחסוך הוצאות מיותרות ולצמצם את הצורך בקיום התדיינות משפטית. יודגש, כי לפגישה הראשונה על בני הזוג להתייצב לבדם ללא עורך דין ומהפגישה השנייה ואילך הם רשאים להיות מיוצגים וחשוב מאוד שיגיעו כל אחד עם עורך דין מטעמו אשר יפעל לקידום משא ומתן תוך שמירה על זכויותיכם ומטרותיכם.


עיכוב הליכים: על מנת שבני הזוג יתנו צ'אנס אמיתי לגיבוש פשרה ביניהם אשר תוביל להסכם גירושין יחול עיכוב הליכים עם הגשת הבקשה ליישוב הסכסוך של 45 יום (בנוסף ל-15 ימים נוספים מרגע סיום ההליך). כלומר, הצדדים יהיו מנועים מהגשת כל תביעה משפטית בענייני הגירושין: חלוקת הרכוש, מזונות ומשמורת. אם תוגש תביעה שכזו היא תידחה על הסף והערכאה המשפטית לא תדון בה, למעט בבקשות לסעדים זמניים, אשר נועדו לשמור על המצב הקיים ביניהם או לתת סעד דחוף הנדרש למי מהם.


הזמנה לפגישת מהו"ת דינה כהזמנה לדיון בפני בית משפט ו/או בית דין, היה ואחד מהצדדים מעוניין לדחות את המפגש עליו להגיש בקשה לדחיית מועד הזימון לבית המשפט ו/או לבית הדין ולהמתין להחלטה בעניין.

צד להליך אשר לא יגיע לפגישת מהו"ת לא יוכל להגיש תביעה בענייני סכסוך משפחתי לאחר תום תקופת עיכוב ההליכים

במידה ובני הזוג לא הצליחו לגבור על המחלוקות כל צד רשאי להודיע אף לאחר המפגש הראשון כי אינו מעוניין להמשיך בהליך גישור, במקרה זה הצד שהגיש ראשון את הבקשה ליישוב הסכסוך יהיה רשאי להגיש בתוך 15 יום מתום תקופת עיכוב ההליכים תביעה לכל ערכאה שיפוטית שלה הסמכות לדון בעניין ובתקופה זו הצד השני מנוע מלהגיש כל תביעה לכל ערכאה שהיא,

ומכך ישנה חשיבות רבה למי שהגיש ראשון את הבקשה ליישוב הסכסוך מפאת מרוץ הסמכויות בין הערכאות.


תוצאות ההליך: אם בני הזוג הגיעו להסכמה במהלך ההליך ליישוב סכסוך הם רשאים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני על מנת להגיש את הסכם הגירושין, לאשרו ולהעניק לו תוקף של פסק דין. במקרה שהצדדים לא הגיעו לעמק השווה באפשרותם להמשיך בהליך גישור פרטי או לפנות לערכאות המשפטיות להמשך ניהול הליך הגירושין.


הצלחה או כישלון?

מאז שנת 2017, בעקבות החוק החדש להליך הבקשה ליישוב סכסוך, אחוז ניכר מן הזוגות המתגרשים בישראל מיישבים את סכסוך הגירושין שלהם מחוץ לערכאות מתוך הבנה כי כך בני הזוג מאפשרים לעצמם להיות אלה שמנתבים את הנכלל בהסכם היות והם הצליחו לגבור על מחלוקותיהם ושני הצדדים יוצאים מרוצים היות וכף המאזניים לא בהחלטת הסמכות השיפוטית ובנוסף לכך הזוג יכול לסיים את הליך הגירושין באופן מהיר יותר, זול יותר, תוך צמצום העומס על בתי המשפט ובתי הדין.


אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ משפטי.

יצירת קשר

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם. אנו זמינים באמצעים הבאים:

אהוד גרבר, עו"ד

שד' פלי"ם 16, חיפה 3309523

טלפון: 054-6117887

נייד: 050-7469094

19 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול