תביעת אבהות

עודכן: 24 באוג׳ 2020תביעת אבהות מוגשת בדרך כלל במצב של הולדת ילד שלא במסגרת נישואין, תביעה זו מוגשת לבית המשפט לענייני משפחה על ידי אם הקטין כנגד אדם שהיא טוענת כי הוא אב הקטין.


השיקולים של בית המשפט במתן צו לבדיקת רקמות ( D.N.A ) ?

לאחר שהוגשה תביעת אבהות נכנס לתמונה היועץ המשפטי של משרד הפנים, על מנת לבחון את כל ההיבטים ואת דעתו האם במקרה הנוכחי יכול בית המשפט לתת צו לעריכת בדיקת רקמות הנקרא A.N.D תוך שימת דגש על הכלל המנחה את בית המשפט בתביעות אלו, שזהו אכן מצב העונה על טובת הילד בלבד. בהסתמך על מספר פסיקות שונות נקבע כי זהות אב הקטין הינה חשובה ביותר בראש ובראשונה לקטין עצמו אשר מהווה חלק בלתי נפרד מגיבוש זהותו.


מה קורה אם נדרשת בדיקה גנטית וקיים חשש לממזרות?

במידה והבדיקה עלולה לפגוע בקטין ולהתפרש לא לטובת הילד בכך שאותם ממצאי בדיקה עלולים לפגוע בכשרותו לפי דין תורה לנישואין של הקטין, אזי בית המשפט לענייני משפחה נדרש לפנות לנשיא בית הדין הרבני הגדול לקבלת חוות דעתו. במידה ולאחר קבלת חוות הדעת ועמדת היועץ המשפטי לממשלה או בא-כוחו נמצא כי ממצאי הבדיקה עלולים לפגוע בכשרותו של הקטין וכי אין דרך אחרת לערוך את הבדיקה הגנטית באופן שימנע את הפגיעה בילד, בית המשפט לא יורה על עריכת הבדיקה, אלא אם כן נמצא כי יש צורך בעריכת הבדיקה לשם מניעת סכנה לחיי אדם או נכות חמורה בלתי הפיכה, מכך ניתן לראות כי במידה וקיים חשש כי אישה הרתה לגבר שאינו בעלה ולכן קיים חשש ממשי לממזרות בית המשפט לא יורה על עריכת אותה בדיקה, אלא אם בית המשפט שוכנע כי יש צורך הגובר על אותה הפגיעה שעלולה להיגרם כתוצאה מהבדיקה והכוונה לממזרות.


מה קורה אם אישה נשואה הרתה לגבר שאינו בעלה?

בשל החשש לממזרות וכי על ממזרים חלים מגבלות רבות בקהילה היהודית, וכדי למנוע מהקטין סבל ופגיעה בעתידו לא תתאפשר בדיקת רקמות. הפתרון המנחה את היהדות בעניין זה הוא במשפט "רוב הבעילות הן לאחר הבעל". כלומר, בעת שהאישה נשואה אין לבצע בדיקת אבהות ויש לקבוע כי הקטין הנולד הוא בנו של בעלה.

האם גניבת זרע פוטרת את האב מאחריות?

גניבת זרע היא כניסה להיריון בעקבות יחסי מין שהגבר הניח שהם מוגנים מפני היריון, זאת בזמן שהאישה התכוונה להרות מיחסי מין אלה ובכך השיגה את זרע הגבר במרמה. בית המשפט לא מתייחס לשאלה כיצד נוצר הילד ו/או מתייחס לידיעה כי האישה מוגנת באמצעי מניעה ומכך בית המשפט לא מקבל את הנימוק של גניבת זרע והוא לא מתעניין בסוגייה כיצד ולמה בא הילד לעולם, בית המשפט פועל על-פי הוכחות, מעת שבדיקת הרקמות מוכיחה כי מדובר אכן באב הקטין , האב חייב במזונות הקטין. בית המשפט קבע כי " גבר המקיים יחסי מין צריך להיות ער לכך כי בעשותו כן הוא נוטל על עצמו אחריות לכל התפתחות היכולה לנבוע בדרך הטבע מקיום היחסים" ומכך מחייב את האב בתשלום מזונות כדין.


אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ משפטי.

יצירת קשר

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם. אנו זמינים באמצעים הבאים:

אהוד גרבר, עו"ד

שד' פלי"ם 16, חיפה 3309523

טלפון: 054-6117887

פקס: 077-4704217

נייד: 050-746909429 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול